Co to jest i jak działa e-skierowanie online do specjalisty?
Skierowanie online to elektroniczna postać skierowania do specjalisty lub na badania, która weszła w życie 8 stycznia 2021 roku. Od tego dnia lekarze POZ lub specjaliści mogą wystawiać skierowania za pośrednictwem specjalnego systemu prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Pacjent nie otrzymuje już druku, a czterocyfrowy kod, który jest podstawą rejestracji. Kod przypisany jest do numeru PESEL pacjenta, bez którego nie może zostać zrealizowany. Skierowanie do lekarza online można zrealizować w dowolnej placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ. W przypadku wizyt w prywatnych gabinetach nie jest ono konieczne. Wyjątek stanowi badanie RTG, na które pacjent każdorazowo potrzebuje skierowania, bez względu na to, gdzie będzie ono wykonywane.
Jak uzyskać skierowanie online?
E skierowanie do specjalisty lekarz wystawia na podstawie przedstawionych przez pacjenta objawów lub dokumentacji medycznej. Można je uzyskać w czasie wizyty w gabinecie, ale także poprzez konsultację online. Na takich samych zasadach funkcjonuje e skierowanie na badania. Lekarz wystawia je celem pogłębienia diagnostyki lub oceny efektów wdrożonego leczenia.
Skierowanie do lekarza – do jakich specjalistów potrzeba skierowania?
Skierowanie jest obecnie potrzebne do większości specjalistów świadczących usługi w ramach publicznej służby zdrowia. Bez niego można się dostać jedynie do:
- Stomatologa,
- Ginekologa,
- Onkologa,
- Psychiatry,
- Wenerologa.
Lista specjalistów, z których pomocy można skorzystać bez posiadania skierowania, jest więc bardzo krótka. Trzeba je natomiast przedstawić, gdy chcesz się dostać do endokrynologa, okulisty, laryngologa, chirurga, ortopedy, diabetologa, alergologa, dermatologa itp. Będzie także potrzebne do wykonania badań i przeprowadzenia zabiegów z zakresu rehabilitacji leczniczej.
Co zyskasz dzięki e-Skierowaniu?
Skierowanie na badania online lub do specjalisty to duża oszczędność czasu. 4-cyfrowy kod umożliwia telefoniczną rezerwację wizyty – skierowania nie trzeba donosić ani przestawiać w dniu przyjęcia, ponieważ wszystko jest już w systemie. Osoba rejestrująca widzi też, w jakim trybie zostało wystawione – normalnym lub pilnym. W drugim przypadku istnieje możliwość szybszego wyznaczenia termin wizyty. To jednak nie wszystko – skierowanie do specjalisty online widoczne jest także dla lekarza przyjmującego, zatem od razu wie on, z jaką przypadłością przychodzi pacjent. Skraca to czas potrzebny na zebranie wywiadu medycznego.
E-skierowanie do specjalisty to wygoda, jakiej nie dawały tradycyjne skierowania. Nawet, jeśli lekarz wystawił je na podstawie teleporady lub przedstawionej przez pacjenta dokumentacji, ten musiał dokonać odbioru osobiście. Zapisując się na wizytę, musiał w ciągu 14 dni dostarczyć skierowanie w formie papierowej do przychodni – w przeciwnym razie termin przepadał. Było to nie tylko niekomfortowe, ale również bardzo problematyczne dla pacjentów z mniejszych miejscowości, którzy na badania dojeżdżają do większego miasta. E-skierowania pozwalają też kontrolować zapisy do specjalistów. Pacjent może wybrać jednego, u którego zrealizuje skierowanie. Nie ma natomiast możliwości zapisania się do kilku jednocześnie, co powodowało blokowanie dostępnych miejsc.
lle ważne jest e-skierowanie?
E skierowanie do ortopedy online, tak samo jak do każdego innego specjalisty, ważne jest bezterminowo. Można zrealizować je, dopóki nie ustaną przyczyny, dla których zostało wystawione. Skierowanie na RTG online również nie ma konkretnego terminu ważności. Co ważne, nie trzeba do też dostarczać w ciągu 14 do placówki realizującej świadczenie, ponieważ wszystko jest już w systemie. Trzeba natomiast pamiętać, że skierowanie można zrealizować wyłącznie w jednym podmiocie leczniczym. Chcąc zmienić lekarza prowadzącego, konieczne będzie przedstawienie kolejnego skierowania.
Czy e-skierowanie trzeba drukować?
E skierowanie na rezonans, jakiekolwiek inne badanie czy do specjalisty nie wymaga drukowania. Pacjent nie przedstawia go w formie papierowej, jednak może dokonać wydruku na potrzeby własne. Rejestrując się na wizytę, wystarczy 4-cyfrowy kod skierowania wraz z numerem PESEL. Na tej podstawie pacjent zostanie zapisany do lekarza, a skierowanie automatycznie pobiera się do systemu przychodni. Chcąc mieć wgląd do wystawionych druków, wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. Znajdują się tam wszystkie skierowania elektroniczne, wystawione zarówno przez lekarza w ramach NFZ, jak i prywatnie.